YULAF LİFİ

YULAF LİFİ

Yulaf Lifi; başta hamur işleri (ekmek, pasta, çörek vs...) olmak üzere, bazı gıdalarınıza katabileceğiniz, yüksek lif kaynağıdır.

Ekmek, pasta, çörek vs... ekmek, pasta, çörek vs... gibi hamur işlerinizi diyetik hale getirmek için 'Yulaf Lifi' katarak yüksek lifli, tok tutan ürüne dönüştürebilirsiniz.

En iyi lif kaynaklarındandır. Doğal olarak 'glutensizdir'.

Yulaf lifi, yulafın kabuğundan yapıldığı için tam tahıl kategorisine girer.

Yulaf lifini özellikle ilginç kılan şey, vücudun sindirim sisteminde parçalanmamasıdır. Sonuç olarak sağlıklı sindirimi destekler.

Yulaf lifi başka bir lif kaynağı olan yulaf kepeğinden oldukça farklıdır. Yok denecek kadar karbonhidrat içerir.

Kepekten farklı olarak, yulaf lifi hiç nişasta içermez, bu da onu yararlı karbonhidrat alternatifi yapar.

Yulaf tanesinin kepeği yaklaşık %65 çözünmez ve %35 çözünür liflerden yapılır. Her iki lif türü de sağlık ve sindirim için önemlidir: Çözünür lif, sindirim işlemi sırasında suyu çekerek bir jele dönüşürken, çözünmeyen lif, gıdanın bağırsaklardan ve mideden daha verimli bir şekilde geçmesine yardımcı olur.

Yulaf kepeği, yulaf lifinden daha fazla karbonhidrat içerir, bu nedenle bir ikame olarak düşünülmemelidir. İki ürün farklı şekilde yapılmıştır, çok farklı dokulara sahiptir ve kendi benzersiz faydalar sağlar.

Yulaf Lifinin Kullanılması:

Kepekten daha pürüzlü, daha yoğun dokusunun aksine, yulaf lifinin çeşitli şekillerde kullanılmasına izin veren ince, toz halinde bir kıvamı vardır.

İsteğe göre, kullanılan unun içine, yarı yarıya veya 1/4 veya belirleyeceğiniz daha az bir oranda unlu mamullerin içine katılır.

Un alternatifi olarak veya unlu mamullerde katkı olarak yulaf lifi kullanıldığında, hamura hacim verir; fazla miktarda sıvı emdiğinden, sıvı içeriğini ayarlamanız gerekecektir.

Yulaf Lifi, ekmek, pasta, çörek vs... ekmek, pasta, çörek vs... gibi hamur işlerinize eklenirse, yüksek lif oranına sahip, tok tutan, sağlıklı, diyetik hale gelir. Çorbalarınızı hazırlarken dahi , içine bir miktar katabilirsiniz.

1. Yulaf Lifi, hareketlerini normalleştirmeye ve genel bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olmak için sindirime yardımcı olur.

2. Yulaf Lifi kabızlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olur.

3. Yulaf Lifi, kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur.

4. Yüksek lifli gıdalar daha tok tutma özelliğinden dolayı, sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur.

5.Yulaf Lifi, kanser ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yulaf Lifi Besin Değerleri:
- Toplam Yağ 0g. %0
- Doymuş Yağ 0g. %0
- Kolesterol 0 mg. %0
- Sodyum 0 mg. %0
- Toplam Karbonhidratlar 26g. %9
- Diyet Lifi 26g. %104
- Şekerler 0g.
- Protein 0g.